Однією з найпоширеніших фінішних покриттів для підлоги в нашій країні є лінолеум. Популярність матеріалу легко пояснюється відмінним поєднанням зовнішньої привабливості, доступної ціни, простоти монтажу та догляду, довговічності. При цьому вибір конкретної моделі часто ґрунтується лише на ціновому та естетичному критеріях.
Більше розумно при купівлі лінолеуму в першу чергу звертати увагу на його експлуатаційні якості. Саме від них залежить дійсний термін використання покриття. Іноді продавці ділять лінолеум на побутовий, напівкомерційний, комерційний та виробничий. Але правильніше робити вибір матеріалу на основі класу зносостійкості.
Що таке клас зносостійкості та як він визначається
Зносостійкість – це здатність лінолеуму чинити опір зношування в умовах тертя. Вона визначає рівень стійкості до механічних навантажень у процесі експлуатації та залежить від складу матеріалу, твердості та шорсткості покриття, товщини верхнього шару. Класифікується лінолеум відповідно до вимог європейського стандарту DIN EN 685.
Клас зносостійкості визначається маркуванням, що складається з двох цифр. Перша цифра означає сферу застосування:
2 – квартири та інші приміщення житлового призначення;
3 – офісні, громадські, цивільні, адміністративні приміщення;
4 – виробничі будівлі.
Друга цифра маркування відображає допустимий рівень інтенсивності навантажень:
1 – незначний вплив;
2 – навантаження середнього ступеня;
3 – підвищена інтенсивність стирання;
4 – дуже висока інтенсивність експлуатації.
Який клас зносостійкості вибрати для різних приміщень
Побутовий лінолеум 21 класу підійде для укладання в спальні, коморі, робочому кабінеті, опалювальної лоджії та інших житлових приміщеннях з малою прохідністю. Покриття 22 класу буде доречним для використання у передпокоях, віталень, дитячих кімнатах. Для коридорів, кухонь, тамбурів рекомендується застосовувати покриття 23 типів.
Для укладання в готельних номерах, конференц-залах, особистих офісних кабінетах використовують 31-й лінолеум. Матеріал 32 класу зносостійкості підійде для навчальних та медичних кабінетів, невеликих офісів та бутіків, приміщень дитячих садків. Лінолеум класу 33 рекомендується стелити в офісних, адміністративних та громадських приміщеннях з високою прохідністю, класу 34 – у торгових приміщеннях, вокзалах та аеропортах, банках, музеях.
У робочих приміщеннях виробничих підприємств, у яких персонал працює переважно у сидячому положенні та використовуються легкі транспортні механізми рекомендується укладати лінолеум класу 41. До таких приміщень можна віднести підприємства електронної, ювелірної, приладобудівної промисловості, ремонтні майстерні. У виробничих приміщеннях, у яких працівники активно переміщаються, краще стелити 42-й лінолеум. У цехах з максимально інтенсивним навантаженням на підлогу рекомендується застосовувати покриття 43 класу зносостійкості.