Преполовення П’ятидесятниці

10 травня Церква відзначає свято Преполовення П’ятидесятниці. На 25 день після Пасхи під час богослужіння читається уривок з Євангелія про те, як Господь у третій рік Своєї публічної проповіді, прийшов у храм та проповідував Царство Боже серед юдеїв в день переполовення (середини) старозаповітного свята Кущів (Ін. 7, 14-36). Свято Кущів – одне з трьох найбільших свят єврейського народу – було встановлено на честь перебування євреїв у кущах (наметах) під час їх мандрів до землі обіцяної,  та особливо на честь того намета, який був показаний Богом Мойсею і за подобою якого було створено перший храм – скинію.

В цей день Господь у Єрусалимському храмі проповідував про Себе як про істинне Джерело води живої: «коли прагне хто з вас нехай прийде до Мене та й п’є!» (Ін. 7, 37). За свідченням Євангелія, багато юдеїв увірували у Нього та сповідали Його як Христа – Месію, що мав прийти.

Цим вченням Господь ясно показав Себе Месією, ходатаєм Бога й людей, законодавцем і рівним Богові Отцеві. Це вчення Ісуса Христа, відповідно половині П’ятидесятниці, що поєднує Пасху і свято зішестя Святого Духа, передвіщає і про близький час зішестя Святого Духа, тому що «в останній день свята», під час якого Господь був у храмі й учив, Він Сам передвістив про Святого Духа, «Якого мали прийняти віруючі в Ісуса Христа» (Ін. 7, 37-39). Таким чином, Переполовення П’ятидесятниці є явленням Божественної сили і мудрості Спасителя, як Месії, що зіслав Святого Духа.

Свято Переполовення – одне з найдревніших свят церковного календаря. Загальне поширення цього свята дослідники приписують часам святителя Іоана Золотоустого (кінець IV ст.). Найдревніша письмова згадка про нього сягає єрусалимського «Лекціонарія» грузинською мовою з VII століття.

Особливостями свята є те, що воно подібно до свята Кущів теж має 8 днів святкування, починаючи з 4-ої середи після Великодня, до середи п’ятого тижня. Також старозавітне свято включало в себе обряд виливання води, на згадку того, як пророк Мойсей дав ізраїльтянам воду у пустелі. Також і ми освячуємо в цей день воду, на знак того, що для нас Христос є Джерелом води живої  – благодаті Святого Духа, яку ми будемо прославляти за 25 днів.

 

Related Post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *